WzMOCnij swoje otoczenie - realizacja

WzMOCnij swoje otoczenie - realizacja

Dzięki grantowi pozyskanemu przez Stowarzyszenie Kochamy Jarocin od Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. w ramach programu „WzMOCnij swoje otoczenie” na terenie parku Szubianki w Jarocinie powstała przyrodnicza ścieżka edukacyjna.
Od wczoraj dużym zainteresowaniem cieszy się kaczkomat - urządzenie, które po wrzuceniu monety jednozłotowej wydaje porcje karmy dla kaczek. Jest to odpowiednio dobrana mieszanka zbóż, które stanowią wartościowe pożywienie dla ptaków i - w odróżnieniu od chleba i bułek - nie szkodzi im. 
Wrzucone złotówki będą wydawane na zakup kolejnych worków karmy dla kaczek oraz na pokrycie kosztów zw z ewentualnymi naprawami, eksploatacją kaczkomatu.

 

Nasi pracownicy wraz z uczniami z wielką chęcią przejęli opiekę nad kaczkomatem, tym bardziej, że dużo wcześniej sami napisali list, który został opublikowany na łamach „Gazety Jarocińskiej”. Zwrócili w nim uwagę na to, ze kaczki w parku Szubianki są karmione szkodzącym im chlebem i postulowali o zainstalowanie kaczkomatu. Nad stawem pojawił się także tabliczka informująca o tym, czym i jak należy karmić ptaki, czyli na przykład informacja o tym, że karmy nie należy wrzucać do wody, ale pozostawiać na brzegu.
W parku zainstalowano także nowe budki lęgowe dla ptaków, domki dla nietoperzy i owadów z tabliczki z opisami.
Przy ławce zamontowanej w ramach projektu przy placu zabaw z półki bookcrossingowej będzie można pobrać informatory na temat ptaków żyjących w parku, rosnących tam drzew i założonej obok łąki kwietnej.
Stowarzyszenie Kochamy Jarocin planuje od wiosny prowadzić cyklicznie edukacyjne spacery przyrodnicze dla dzieci, dorosłych i całych rodzin. Jednak już dziś, dzięki ścieżce edukacyjnej, można sporo dowiedzieć się na temat drzew, ptaków, nietoperzy i owadów.
„WzMOCnij swoje otoczenie” to ogólnopolski program grantowy realizowany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, skierowany do samorządów i ich jednostek – np. przedszkoli, szkół, bibliotek, czy ośrodków pomocy społecznej, oraz do organizacji pozarządowych, które chcą wprowadzać ważne i długotrwałe zmiany w swoim otoczeniu w jednym z ośmiu następujących obszarów: aktywność fizyczna, bezpieczeństwo, edukacja, ochrona zwierząt, rozwój wspólnej przestrzeni publicznej, środowisko naturalne, zdrowie i inne inicjatywy mieszczące się w celach programu.

Dodatkowe informacje o programie można znaleźć na stronie https://raport.pse.pl/pl/ oraz www.wzmocnijotoczenie.pl.