WYTYCZNE I PROCEDURY - COVID-19

WYTYCZNE I PROCEDURY - COVID-19

Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w ZSS w Jarocinie w związku z wystąpieniem COVID-19 – opracowane na podstawie wytycznych MEN, GIS, MZ

Na podstawie wytycznych Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji w celu zapewnienia bezpieczeństwa w Szkole i ochrony przed rozprzestrzenianiem się COVID-19 ZSS w Jarocinie obowiązują specjalne Procedury bezpieczeństwa.

  1. Za zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków pobytu w ZSS w Jarocinie odpowiada Dyrektor Szkoły.
  2. W szkole stosuje się wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji.
  3. W miarę możliwości do grupy przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
  4. Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
  5. Zajęcia świetlicowe odbywają się w świetlicy szkolnej. W razie potrzeby mogą zostać wykorzystane inne sale dydaktyczne.
  6. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  7. Nauczyciel organizuje przerwy dla swojej grupy, w interwałach adekwatnych do potrzeb, jednak nie rzadziej niż co 45 min. Grupa spędza przerwy pod nadzorem nauczyciela.
  8. Sale i sprzęty szkolne wykorzystywane do zajęć dezynfekowane są przez wyznaczonych przez dyrektora pracowników szkoły po każdej zmianie grupy lub ucznia ( w przypadku zajęć indywidualnych).
  9. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup i dystansu pomiędzy nimi.
  10. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony
    z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
  11. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
  12. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która utrudni stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przyjmowania grup do placówki, różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
  13. Do szkoły nie będą wpuszczani: dzieci oraz pracownicy z objawami chorobowymi wskazującymi na infekcję. Wyznaczony przez dyrektora pracownik szkoły pracownik  podczas przejmowania dziecka od rodzica lub opiekuna w busie dokona mierzenia temperatury dziecka termometrem bezdotykowym.
  14.  Jeśli uczeń  wykazuje objawy chorobowe, bądź ma podwyższoną temperaturę (37,5), pozostaje on pod opieką opiekuna w busie/rodzica; nie zostaje wpuszczony do placówki.
  15. Dyrektor zaopatruje nauczycieli w środki ochrony osobistej.
  16. Uczniowie do szkoły wchodzą przypisanymi dla danej grupy wejściami.
  17. Pracownicy szkoły w przestrzeniach wspólnych (poza salą lekcyjną) stosują osłonę ust i nosa .
  18. Na tablicy ogłoszeń w holu znajdują się numery telefonów do organu prowadzącego, stacji sanitarno-epidemiologicznej oraz służb medycznych, z którymi należy się skontaktować w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u osoby znajdującej się na terenie Placówki.
  19. Dyrektor we współpracy z organem prowadzącym zapewnia:

a) sprzęt, środki czystości i do dezynfekcji, które zapewnią bezpieczne korzystanie z pomieszczeń szkoły, oraz sprzętów, zabawek znajdujących się w szkole;

b) płyn do dezynfekcji rąk - przy wejściu do budynku, na korytarzu oraz w miejscu przygotowywania posiłków, a także środki ochrony osobistej, w tym rękawiczki, maseczki ochronne dla pracowników;

c) plakaty z zasadami prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych oraz instrukcje dotyczące prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk przy dozownikach z płynem;

d) pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe (sala nr 1 – parter/gabinet pielęgniarki szkolnej), zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę oraz płyn do dezynfekcji rąk.

e) pełną informację dotyczącą stosowanych metod zapewniania bezpieczeństwa i procedur postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia wszystkim pracownikom jak i rodzicom.

  1. Dyrektor:

a)    nadzoruje prace porządkowe wykonywane przez pracowników szkoły zgodnie z powierzonymi im obowiązkami;

b)   dba o to by w salach, w których spędzają czas uczniowie nie było przedmiotów, których nie da się skutecznie zdezynfekować;

c)    prowadzi komunikację z rodzicami dotyczącą bezpieczeństwa dzieci w Placówce;

d)   kontaktuje się z rodzicem/opiekunem prawnym – telefonicznie, w przypadku stwierdzenia podejrzenia choroby u jego dziecka;

e)    informuje organ prowadzący o zaistnieniu podejrzenia choroby u dziecka, pracownika;

f)    współpracuje ze służbami sanitarnymi;

g)   instruuje pracowników o sposobie stosowania procedury postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia;

h)   w miarę możliwości zapewnia taką organizację, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów, a dana grupa będzie przebywać w wyznaczonej, stałej sali, zaś grupą będą się opiekowali  ci sami nauczyciele;

i)     informuje rodziców o obowiązujących w szkole procedurach postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia (poczta elektroniczna, strona internetowa szkoły).

j)     organizuje działalność Szkoły zgodnie z wytycznymi MZ, GIS i MEN.

       21. Każdy pracownik Placówki zobowiązany jest:

a)  stosować zasady profilaktyki zdrowotnej:

  • regularnego mycia rąk przez 30 sekund mydłem i wodą oraz środkiem dezynfekującym zgodnie z instrukcją zamieszczoną w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych,
  • kasłania, kichania w jednorazową chusteczkę lub wewnętrzną stronę łokcia,
  • unikania kontaktu z osobami, które źle się czują;

b)  dezynfekować ręce niezwłocznie po wejściu do budynku Placówki stosując ściśle zasady dezynfekcji rąk.

c)  informować dyrektora lub osobę go zastępującą o wszelkich objawach chorobowych dzieci;

d)  postępować zgodnie z wprowadzonymi Procedurami bezpieczeństwa;

e)  zachowywać dystans między sobą – minimum 1,5 m.

f)   stosować środki ochrony indywidualnej wg zasad określonych przez GIS, MZ.

      22. Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.

      23. Pomoce nauczyciela oraz personel sprzątający: myją i/lub dezynfekują:

a)      ciągi komunikacyjne – myją oraz dezynfekują odpowiednim płynem,

b)      poręcze, włączniki światła, klamki, uchwyty, poręcze krzeseł, siedziska i oparcia krzeseł, blaty stołów, z których korzystają dzieci i nauczyciele, drzwi wejściowe do placówki, zabawki, kurki przy kranach – myją i dezynfekują;

c)      toalety dla personelu i dzieci – myją i dezynfekują,

d)      wietrzą pomieszczenia, w których odbyła się dezynfekcja, tak aby nie narażać dzieci ani innych pracowników na wdychanie oparów;

e)      myją i dezynfekują ręce po każdej czynności związanej ze sprzątaniem, myciem, itd.;

f)        w razie potrzeby pracują w rękawiczkach; stosują ściśle zasady ich nakładania i zdejmowania oraz utylizowania,

g)      wykonują inne stałe prace określone w zakresie czynności na stanowisku pracy.

24. Nauczyciele:

a)      sprawdzają warunki do prowadzenia zajęć – objawy chorobowe u dzieci, dostępność środków czystości i inne zgodnie z przepisami dot. bhp;

b)      dbają o to by dzieci regularnie myły ręce w tym po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem;

c)      wietrzą salę, w której odbywają się zajęcia – przynajmniej raz na godzinę, jeśli jest to konieczne także w czasie zajęć;

d)      dbają o to, by dzieci z jednej sali nie przebywały w bliskiej odległości z dziećmi z innej sali;

e)      dbają o to, by dzieci w sali unikały bliskich kontaktów;

f)       zachowują między sobą w kontaktach odstęp wynoszący co najmniej 1,5 m.

 

 

Gastronomia

  1. Korzystanie z posiłków musi być bezpieczne, w miejscach do tego przeznaczonych, w tym rekomenduje się zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów stołów i poręczy krzeseł po każdej grupie.
  2. Używać należy tylko  sztućców, talerzy i pojemników jednorazowych, z  wyłączeniem dzieci o specjalnych potrzebach (sztućce i naczynia przypisane są do konkretnych dzieci).

 

Przyprowadzanie i odbiór dzieci ze szkoły.

  1. Pracownik (pracownik świetlicy, pielęgniarka szkolna) podczas przejmowania dziecka od rodzica, lub opiekuna w busie dokona mierzenia temperatury dziecka termometrem bezdotykowym.
  2. Rodzic, opiekun pozostaje poza budynkiem szkoły (wyjątek stanowią dzieci o specjalnych potrzebach, wtedy towarzyszyć może jeden opiekun).
  3. Pracownik dba o to, by dziecko po wejściu do szkoły zdezynfekowało/umyło ręce, a następnie odprowadza do sali, w której dziecko będzie odbywało zajęcia.
  4. Dziecko nie może wnosić do budynku Szkoły zabawek ani przedmiotów, które są zbędne do zajęć, w których dziecko uczestniczy (w tym również telefonów komórkowych). Wyjątkiem są dzieci o specjalnych potrzebach .
  5. Do placówki przyjmowane są tylko dzieci zdrowe, bez jakichkolwiek objawów świadczących o infekcji (katar, kaszel, podwyższona temperatura – powyżej 37.5 C), widoczne osłabienie, ospałość, manifestowanie złego samopoczucia).
  6. W przypadku stwierdzenia przez pracownika odbierającego, objawów chorobowych
    u dziecka, pracownik nie odbiera dziecka, pozostawia je opiekunowi busa/rodzicowi i informuje dyrektora lub osobę go zastępującą o zaistniałej sytuacji. Rodzic zostaje poinformowany o konieczności kontaktu z lekarzem oraz prosi o informację zwrotną dotycząca zdrowia dziecka.

Procedura postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19

  1. W szkole wyznaczone zostało pomieszczenie do izolacji osoby, u której stwierdzono objawy chorobowe (sala nr 1 – parter gabinet pielęgniarki). Pomieszczenie to zostało zaopatrzone w maseczki, rękawiczki i przyłbicę, fartuch ochronny oraz płyn do dezynfekcji rąk.
  2. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u dziecka (takich jak kaszel, gorączka, duszności, katar, biegunka, utrata węchu lub smaku), dziecko jest niezwłocznie izolowane od grupy – : zostaje wyprowadzony do pomieszczenia wyznaczonego na izolatkę lub pozostaje w pomieszczeniu lekcyjnym pod opieką pracownika  wyznaczonego przez dyrektora (pozostali uczniowie opuszczają pomieszczenie pod opieką nauczyciela)
  3. Pracownik, który zauważył objawy chorobowe, informuje o tym dyrektora lub osobę go zastępującą.
  4. Dyrektor kontaktuje się niezwłocznie telefonicznie z:  rodzicem/opiekunem dziecka, Powiatową Stacją Epidemiologiczną oraz organem prowadzącym i informuje o objawach.
  5. W przypadku ignorowania wezwania o stawienie się do Szkoły rodzica/opiekuna dziecka   podejrzanego o zarażenie, Dyrektor ma prawo powiadomić o tym fakcie Policję, Sąd Rodzinny oraz Powiatową Stację Epidemiologiczną.
  6. Wskazany przez Dyrektora pracownik kontaktuje się telefonicznie z rodzicami pozostałych dzieci z grupy i informuje o zaistniałej sytuacji.
  7. Nauczyciel, jeśli to możliwe, przeprowadza uczniów do innej, pustej sali, a sala, w której przebywało dziecko z objawami chorobowymi jest myta i dezynfekowana (mycie podłogi, mycie i dezynfekcja – stolików, krzeseł, przedmiotów, zabawek).
  8. Dziecko w izolacji przebywa pod opieką pracownika szkoły/pielęgniarki szkolnej, który zachowuje wszelkie środki bezpieczeństwa – przed wejściem i po wyjściu z pomieszczenia dezynfekuje ręce, przed wejściem do pomieszczenia zakłada maseczkę ochronną/przyłbicę i rękawiczki.
  9. Rodzice izolowanego dziecka odbierają je ze szkoły przy głównych drzwiach wejściowych do budynku Placówki.
  10. W przypadku wystąpienia u pracownika szkoły będącego na stanowisku niepokojących objawów sugerujących zakażenie COVID-19, pracownik niezwłocznie przerywa swoją pracę i informuje Dyrektora lub osobę wyznaczoną o podejrzeniu – zachowując stosowny dystans i środki ostrożności, aby nie dochodziło do przenoszenia zakażenia.
  11. Dyrektor lub osoba wyznaczona wstrzymuje przyjmowanie do szkoły kolejnych dzieci do czasu wymycia i dezynfekcji obszaru, w którym przebywał i poruszał się pracownik.
  12. Dyrektor lub osoba wyznaczona zawiadamia Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną (numer znajduje się w widocznym miejscu) i wprowadza do stosowania na terenie Placówki instrukcje i polecenia przez nią wydawane.
  13. Obszar, w którym przebywał i poruszał się pracownik z podejrzeniem zakażenia COVID-19 jest niezwłocznie skrupulatnie myty, a powierzchnie dotykowe, takie jak klamki, włączniki światła, poręcze, są dezynfekowane przez osobę do tego wyznaczoną.
  14. Pomieszczenie, które przeznaczone było do izolacji osoby z objawami chorobowymi po opuszczeniu go przez osobę z objawami, jest myte i dezynfekowane są powierzchnie dotykowe.
  15. Dyrektor lub osoba przez niego wyznaczona sporządza listę osób, z którymi osoba podejrzana o zakażenie miała kontakt, aby w razie potrzeby przekazać ją Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
  16. Dyrektor informuje organ prowadzący o wszelkich stwierdzonych objawach chorobowych dzieci czy pracowników wskazujących na możliwość zakażenia    COVID-19.
  17. Dyrektor wraz z organem prowadzącym na podstawie wytycznych, instrukcji Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej podejmują decyzję odnośnie dalszych działań w przypadku stwierdzenia na terenie placówki zakażenia.
  18. W przypadku uzyskania informacji od rodziców lub pracowników o potwierdzonym zarażeniu wirusem COVID-19 u osoby, która przebywała w ostatnim tygodniuw placówce, Dyrektor niezwłocznie informuje organ prowadzący i kontaktuje się
    z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną celem uzyskania wskazówek, instrukcji do dalszego postępowania.

 

Załącznik nr 1

Zalecenia do prowadzenia zajęć WWRD w ZSS Jarocin

 

WYTYCZNE DLA RODZICÓW:

 

1. W zajęciach biorą udział wyłącznie dzieci bez objawów chorobowych, po wypełnieniu przez opiekuna ankiety kwalifikacyjnej i pomiarze temperatury (za zgodą rodzica) – w przypadku braku zgody i aktualnych informacji na temat stany zdrowia dziecko nie może uczestniczyć w zajęciach

2. Przy wejściu do szkoły rodzic i dziecko zobowiązani są do dezynfekcji dłoni udostępnionym płynem – w przypadku dzieci dezynfekcję można zastąpić umyciem rąk

3. Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia rodzic ma osłonięte usta i nos

4.  Z powodu konieczności ograniczenia liczby osób przebywających na terenie placówki, dziecku towarzyszyć może wyłącznie jedna osoba.

5. Rodzic przed rozpoczęciem zajęć oczekuje w holu głównym (na parterze) na nauczyciela, który przeprowadzi procedurę kwalifikacji ( wypełnienie ankiety i pomiar temperatury)

6. W przypadkach koniecznych opiekun towarzyszy dziecku podczas zajęć, w pozostałych przypadkach opiekun opuszcza teren placówki na czas trwania zajęć

7. Odbiór dziecka po zakończonych zajęciach również odbywa się w holu na parterze (dziecko jest przyprowadzane przez nauczyciela)

8. Opiekun zobowiązany jest do punktualnego przyprowadzania i odbierania dziecka (wg ustalonego harmonogramu) oraz sprawnego opuszczenia sali zajęć i placówki w celu zminimalizowania kontaktów między poszczególnymi dziećmi oraz w celu umożliwienia wykonania niezbędnych procedur związanych z dezynfekcją  i wywietrzeniem pomieszczeń. W trakcie przyprowadzania i odbioru dzieci rodzice zobowiązani są do stosowania dystansu społecznego – 1,5 – 2 m.

 

 

 

Załącznik nr 2

Zasady funkcjonowania biblioteki szkolnej

Uwzględniono wytyczne i rekomendacje:

  • Rekomendacje Biblioteki Narodowej dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii, stan na 8 sierpnia 2020 roku,
  • Dobre praktyki dotyczące funkcjonowania jednostek systemu oświaty w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, MEN sierpień 2020 r.

 

 

  1. W bibliotece szkolnej jednorazowo może przebywać 2 użytkowników oraz pracownik biblioteki. Zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego użytkowników i obsługi biblioteki wynosi minimum 1,5 m. Informacja o dopuszczalnej ilości osób jest umieszczona przed wejściem do pomieszczenia biblioteki.
  2. Na czas pandemii zamyka się wolny dostęp do półek.
  3. Godziny otwarcia biblioteki zgodne są z tygodniowym planem zajęć.
  4. Pomieszczenie biblioteki jest systematycznie wietrzone.
  5. Bibliotekarz podczas wykonywania obowiązków związanych z obsługą użytkownika biblioteki dezynfekuje dłonie lub przebywa w rękawiczkach jednorazowych, maseczce lub przyłbicy.
  6. Po wyjściu czytelnika z pomieszczenia biblioteki dokonuje się każdorazowo dezynfekcji powierzchni wspólnych, z którymi stykają się użytkownicy, np. klamki, drzwi wejściowe, blaty, oparcia krzeseł.
  7. Zwrot książek odbywa się w wyznaczonym miejscu biblioteki. Użytkownik (w miarę swoich możliwości psychofizycznych) otwiera każdy materiał na stronie z pieczęcią biblioteki i numerem inwentarzowym.
  8. Oddawane zbiory odkładane są na wyznaczone miejsce, przeznaczone do kwarantanny na okres 2 dni. Materiały mogą być przechowywane np. w pudłach, kartonach, torbach, można je ustawiać na podłodze. Odizolowane materiały należy oznaczyć datą zwrotu. W dalszym ciągu przy kontakcie z egzemplarzami należy dezynfekować dłonie lub stosować rękawiczki. Nie wymaga się osobnych pomieszczeń na kwarantannę zbiorów, ponieważ wirus nie przenosi się samodzielnie.
  9. Po przyjęciu książek od czytelnika/użytkownika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
  10. Egzemplarzy zwracanych do biblioteki nie wolno dezynfekować preparatami opartymi na detergentach i alkoholu. Nie należy stosować ozonu do dezynfekcji książek.

 

 

 

Załącznik nr 3

 

OŚWIADCZENIE RODZICA / OPIEKUNA PRAWNEGO DZIECKA

………………………………………………………….

imię i nazwisko dziecka, klasa

 

UCZĘSZCZAJĄCEGO  DO ZSS W JAROCINIE

Ja niżej podpisana/y ……………………………………………………..  oświadczam, że:

1. Zapoznałam/em się i akceptuję procedury bezpieczeństwa w trakcie epidemii COVID-19 (dokument dostępny w placówce szkoły, na stronie internetowej szkoły oraz udostępniany mailowo) obowiązujące w szkole, nowe zasady higieny i nie mam w stosunku do nich zastrzeżeń.

 

2. Jestem świadoma/y możliwości zarażenia się mojego dziecka, mnie, moich domowników, nauczycieli  i innych dzieci w szkole COVID-19. Jestem świadoma/y, iż podanie nieprawdziwych informacji naraża na kwarantannę wszystkich uczestników opieki wraz z nauczycielami i dyrekcją jak również ich rodzinami.

 

3. Odpowiedzialność za podjętą przeze mnie decyzję związaną z przyprowadzeniem dziecka do wskazanej wyżej placówki opiekuńczej, tym samym na narażenie na zakażenie COVID-19 jest po mojej stronie.

 

4. Ja ani moi najbliżsi domownicy (osoby zamieszkałe pod tym samym adresem) nie jesteśmy objęci kwarantanną, a każdy z domowników jest zdrowy.

 

5. W zajęciach mogą brać udział tylko zdrowe dzieci (każdego dnia dziecko przyprowadzane do szkoły nie ma: kataru, kaszlu, gorączki, duszności, wymiotów, biegunki, ani nie występują u niego żadne inne niepokojące objawy chorobowe).

 

6. W ciągu ostatnich 24 godzin nie wystąpiły u mojego dziecka: gorączka, duszności, katar, kaszel, nie miało ono styczności z osobami, które wróciły z zagranicy lub odbywały kwarantannę.

 

7. Wyrażam zgodę na każdorazowe mierzenie temperatury mojego dziecka przy przyjęciu do szkoły i pomiar temperatury w trakcie trwania opieki. Brak zgody na pomiar temperatury jest jednoznaczny z nieprzyjęciem dziecka do szkoły.

 

8. Moje dziecko nie będzie przynosiło do szkoły telefonu, zabawek ani innych przedmiotów z zewnątrz.

 

9. W przypadku gdyby u mojego dziecka wystąpiły niepokojące objawy chorobowe zobowiązuję się do każdorazowego odbierania telefonu od pracowników szkoły, odebrania dziecka w trybie natychmiastowym z wyznaczonego w szkole miejsca.

 

10. O każdorazowej zmianie powyższych oświadczeń natychmiast powiadomię Dyrekcję Szkoły.

 

11. Wyrażam zgodę na przekazanie terenowej jednostce Sanepidu danych osobowych           w przypadku zarażenia COVID-19.

 

12. Zobowiązuję się do natychmiastowego odbierania telefonu o numerze:

ZSS Jarocin telefon: 62 747 21 53

.......………………………………

data i podpis rodzica