Szkoła w ruchu - obszar 1

Szkoła w ruchu - obszar 1

Nasza placówka przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej: „Ćwiczyć każdy może” zorganizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu

Obszar 1

W tym obszarze zrealizowaliśmy zadania, które dla naszych uczniów są ciekawe i atrakcyjne. Znalazły się tu lekcję sprawdzające umiejętności fizyczne dzieci i młodzieży. Uczniowie mogli ocenić swą sprawność w próbach skoczności, szybkości, gibkości, siły i wytrzymałości.

 „SPRAWDZAMY SIEBIE”

 

ZADANIE: Przekazanie informacji na temat sposobów pomiaru własnej sprawności fizycznej.

KLASA: IV-VI SP- uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną

MIEJSCE: sala gimnastyczna.

CZAS: 45 min.

CELE LEKCJI:

POZNAWCZY:

- zapoznanie z wybranymi próbami EUROFIT

- uświadamianie uczniom reakcji organizmu na intensywny wysiłek fizyczny

KSZTAŁCĄCY:

- kształtowanie szybkości, gibkości, skoczności,

- kształtowanie zwinności i mocy

METODY REALIZACJI ZADAŃ RUCHOWYCH:

- metoda naśladowczo –ścisła,

- metoda zadaniowo –ścisła,

- metoda problemowa.

Scenariusz zajęć.

I Część wstępna

 

1. Powitanie, przedstawienie tematu zajęć.

- Zaprezentowanie sposobów wykonania poszczególnych ćwiczeń. Poinformowanie uczniów o znaczeniu mierzenia własnej aktywności fizycznej.

2. Rozgrzewka:

- Ćwiczenia w marszu i truchcie: •skłony T do prostych NN z pogłębieniem,

•krążenia RR w przód, w tył naprzemian,

•przemachy RR na przemian LR w przód, PR w tył w

podskokach,

-bieg z uderzeniem piętami o pośladki,

-bieg bokiem z przekładanką,

-bieg z dotykaniem podłoża PR i LR,

-bieg z wysokim unoszeniem kolan,

-bieg nożycowy w przód,

-bieg skokami z nogi na nogę.

                                                                                           

II Część główna.

Przedstawienie informacji:

1. Próba szybkości przemieszczania rąk (tapping)

 Sprzęt: stół z regulowaną wysokością lub skrzynia gimnastyczna; dwa gumowe krążki
o średnicy 20 cm poziomo przymocowane do stołu, środki krążków oddalone od siebie o 80 cm; płytka prostokątna o wymiarach 10 x 20 cm umieszczona pośrodku między krążkami; stoper

Wykonanie: Postawa w małym rozkroku przed stołem - położenie dłoni mniej sprawnej ręki na prostokątnej płytce środkowej, dłoń rękki sprawniejszej ułożona na przeciwległym krążku - przestawienie sprawniejszej ręki z jednego krążka na drugi, nad ręką znajdującą się pośrodku tak szybko, jak jest to możliwe. Za każdym razem należy dotknąć każdego krążka. Na komendę "gotów start" badany wykonuje 25 ruchów tam i z powrotem (łącznie 50 dotknięć) najszybciej, jak może. Przerywa po komendzie „stop". W czasie próby należy głośno odliczać wykonanie każdego cyklu. Próbę wykonuje się dwukrotnie. 

Ocena: zalicza się lepszy wynik z dwóch prób.

2. Próba skoczności

Sprzęt: dwa połączone ze sobą materace gimnastyczne lub mata, kreda, taśma miernicza

Wykonanie: Badany staje w małym rozkroku z ustawionymi równolegle stopami przed wyznaczoną linią - lekkie pochylenie tułowia, ugięcie nóg z równoczesnym zamachem ramion dołem w tył - wymach ramion w przód - energiczne odbicie obunóż od podłoża i skok jak najdalej.

Ocena: z trzech skoków mierzonych do najbliższego śladu pozostawionego przez piętę ustala się najdłuższy (w cm).

3. Pomiar siły tułowia (siady z leżenia)

Wykonanie: w leżeniu na plecach nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 stopni, stopy rozstawione na odległość 30 cm od siebie, ręce splecione palcami i ułożone pod głową - partner w klęku między stopami leżącego  przyciska je do materaca - leżący na sygnał wykonuje siad, dotyka łokciami kolan i natychmiast powraca do leżenia tak , by umożliwić splecionym palcom kontakt z podłożem i znowu wykonuje siad bez odpychania się łokciami od materaca.

Ocena: liczba poprawnych siadów wykonanych w czasie 30 s.

4. Próba siły funkcjonalnej (zwis na drążku)

Wykonanie: Badany, stojąc na podwyższeniu, chwyta drążek nachwytem, tak aby ramiona były ugięte w stawach łokciowych a broda znajdowała się nad drążkiem, nie dotykając go
w czasie próby.

Ocena: mierzy się czas zwisu w sekundach od chwili usunięcia spod nóg podwyższenia 

5. Próba wytrzymałości biegowej (zwinność)

Wykonanie: Z postawy w małym wykroku po komendzie: „Start!" bieg sprintem do drugiej linii i powrót. Wykonujemy w sumie 10 odcinków po 5 m. Za każdym razem należy linię wytyczającą odległość  przekroczyć obiema nogami. Próba wykonywana jest jeden raz.

Ocena: czas potrzebny do pokonania 5 pełnych cykli, łacznie 50 m, stanowi wynik, który odnotowany jest z dokładnością do 0,1 s.

Przy podsumowaniu wyników z poszczególnych prób nie stosujemy tabel, lecz badamy poziom indywidualnego usprawniania się ucznia w określonych odstępach czasu ( co 3 miesiące)

III Część końcowa

1. Ćwiczenia uspokajające:

- marsz na zew. i wew. krawędziach stóp,

- długie nabieranie powietrza nosem i wydychanie ustami,                                                              

- w marszu wznos ramion połączony z wdechem, następnie skłon tułowia w przód połączony

  z wydechem.

 2. Zbiórka, podsumowanie zajęć, wyróżnienie dla najlepszych uczniów, zebranie sprzętu, pożegnanie.

„TENIS STOŁOWY”

 

Zadania główne (temat lekcji), klasa: Tenis stołowy- doskonalenie umiejętności, klasa II GL

 

Zadania szczegółowe

1.W zakresie sprawności motorycznej uczeń:

-kształtuje koordynację ruchową,

-szybkość.

2.W zakresie umiejętności uczeń potrafi:

-zna podstawowe zagrania piłeczki w tenisie stołowym.

3.W zakresie wiadomości uczeń:

-zna podstawowe zasady gry w tenisa stołowego.

4.W zakresie usamodzielniania ucznia:

-przeżywanie radości i satysfakcji z uczestnictwa w zajęciach.

Formy organizacyjne pracy z uczniami:

-podział na grupy.

Formy realizacji zajęć:

-zadaniowa,

-porządkowa,

-naśladowcza.

Metody nauczania:

-współzawodnictwo indywidualne.

Metody zdobywania i przekazywania wiedzy:

-pogadanka,

-pokaz.

Miejsce zajęć: sala gimnastyczna

Liczba uczniów: 6

Przyrządy, przybory:             

- stoły do tenisa stołowego,

- rakietki,

- piłeczki.

Część lekcji

Czynności ucznia

Czynności nauczyciela

Uwagi

Metody i formy

Docelowe

Zadania

Część wstępna

 

 

 

 

 

Czynności organizacyjno- porządkowe

- zbiórka

- powitanie

- zapoznanie z głównymi zadaniami lekcji

 

Rozłożenie stołów do tenisa stołowego

- powitanie klasy

- podanie tematu zajęć

- sprawdza gotowość uczniów do zajęć

 

Pomaga uczniom rozłożyć stoły

Ustawienie w szeregu

Pogadanka

 

 

 

 

Porządkowa

Część główna A

 

Ożywienie organizmu

 

- bieg dookoła stołów (w czasie biegu uczniowie wykonują)

- krążenia RR

- rozgrzewanie nadgarstków

- podskoki na jednej nodze

Ćwiczenia w miejscu:

- skłony głowy w przód, w tył

- skłony T

- skrętoskłony

- odbijanie piłeczki rakietką

- ćw. jw. obracając rakietkę

- odbijanie piłeczki kantem

Poleca wykonanie zaplanowanych przez siebie ćwiczeń.

Pokazuje ćwiczenia.

Czuwa nad bezpieczeństwem uczniów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Naśladowcza

 

Ścisła

 

 

 

 

 

 

Część główna B

 

 

Gra szkolna tenis stołowy

Dwóch uczniów przy stole gra do 11 punktów przegrany odpada (system pucharowy)

Doskonalenie techniki podczas grę

Rozdaje rakietki i piłeczki

Tłumaczy zasady gry

Czuwa nad prawidłowym przebiegiem rozgrywek

Osoby czekające na swoją kolejkę sędziują grę

Zadaniowa

 

Ścisła

Część końcowa

Czynności organizacyjno- porządkowe

- zebranie sprzętu

- zbiórka

- omówienie lekcji

-pożegnanie

- pomaga w zebraniu sprzętu

- podaje wyniki rozgrywek

- pożegnanie

Ustawienie w szeregu

Ścisła

 

Pogadanka