Rajd Granica 2021-09-9/12

Rajd Granica 2021-09-9/12

W dniach 9-12 września 2021 roku przedstawiciele 56 WDH NS Jagódki w składzie: Piotr Graliński, Gabriela Szymczak, Klaudia Nowak, Natalia Pisarczyk, Filip Szymczak, Zuzanna Krzus i Adrian Wajnert pod opieką podharcmistrz Beaty Hendler i przewodniczki Agnieszki Zaborowskiej wzięli udział w XXIX RAJDZIE GRANICA w Szklarskiej Porębie.

Pierwszy dzień trasy X, Harcerskiego Rajdu Granica rozpoczął się zwiadem terenowym patroli w Szklarskiej Porębie. Podczas zwiadu zapewnione zostały atrakcje turystyczne oraz zadania do wykonania. Do największych atrakcji tego dnia można zaliczyć przejażdżkę na torze saneczkowym "Esplanada". X trasa Rajdu składając się z 11 patroli gości harcerzy i harcerki z obszaru całej Polski. Zapewnione przygody wywarły wrażenie zarówno na uczestnikach jak i kadrze instruktorskiej. Motywem przewodnim ujętym w tegorocznym programie trasy było hasło "Wędruj z duchem gór".

Kolejny dzień Rajdu Granica przywitał uczestników trasy X słoneczną pogodą. Przejażdżka wyciągiem na Szrenicę i przejście do Śnieżnych Kotłów. Później nastąpiło zejście do schroniska Pod Łabskim Szczytem i docelowo powrót do Szklarskiej Poręby. Profesjonalna opieka przewodników górskich napawała wszystkich pogodą ducha. Wspomnienie zajęć warsztatowych z Pocztą Harcerską oraz wizyta jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szklarskiej Poręby dopełniła pozytywnych wrażeń!

W trzecim dniu Rajdu zmęczenie dawało się już we znaki uczestnikom, to chyba zasługa skrupulatnie realizowanego programu przez kadrę biwaku. Podczas gry rekonstrukcyjnej zorganizowanej na Kolorowych Jeziorkach przez członków Rodzinnej Grupy Rekonstrukcyjnej z Lubina, uczestnicy mogli poznać fragmenty historii zaangażowania Szarych Szeregów w walki podczas Powstania Warszawskiego. Podczas apelu podsumowującego przebieg X trasy Rajdu wręczono drobne nagrody dla kadry NS i wręczono upominki oraz dyplomy dla patroli za udział w Rajdzie, nie zabrakło chwil wzruszenia.

Po apelu nastąpił wyjazd do Borowic gdzie harcerze wzięli udział we Mszy świętej i przedstawieniu „Muzykant” teatru ulicznego Avatar.

W ostatnim dniu po śniadaniu nastąpiło sprawne pakowanie i odmeldowanie się patroli z domu wczasowego SIŁA. Uroczyste podsumowanie całego rajdu miało miejsce w Borowicach, podczas apelu Chorągwi Dolnośląskiej ZHP nagrodzono patrol JAGÓDKI za zajęcie 1-szego miejsca na X trasie Rajdu Granica.

Harcerska przygoda zakończyła się powrotem druhów do swoich domów.     

pwd. Agnieszka Zaborowska