Na ratunek dzieciom w Kongo

Akcję „Na ratunek dzieciom w Kongo” rozpoczęliśmy od apelu zorganizowanego dla wszystkich uczniów w sali gimnastycznej naszej szkoły. Przeprowadziliśmy lekcję „Dzieci w Kongo” z wykorzystaniem materiałów przesłanych przez Unicef. Doskonale wśród uczniów naszej szkoły sprawdziła się zaproponowana w konspekcie lekcji forma oddania głosu „za” lub „przeciw” przyłączeniu się do kampanii. Dzieci samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wycinały z papieru obrysowany wcześniej kontur ręki, a dzieci z większą niepełnosprawnością, którym wycinanie sprawiakłopot odrysowywały ją na przygotowanym plakacie. Były tez takie dzieci, które ze względu na swoją niepełnosprawność, nie mogły wycinać i odrysować swojej dłoni, dlatego otrzymywały gotowe, papierowe dłonie wycięte przez nauczyciela.
Wszystkie, bez względu na swoje ograniczenia związane z niepełnosprawnością mogły oddać swój głos na plakacie: CHCĘ POMÓC / NIE CHCĘ POMÓC.

Lekcja „Nie wszystko musze mieć, co chcę” w poszczególnych klasach naszej szkoły.

Lekcję „Nie wszystko musze mieć...” nauczyciele przeprowadzali już samodzielnie w swoich klasach, bądź z naszą pomocą. W klasach z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i głębszym lekcje przebiegały bowiem wg uproszczonego scenariusza. Materiały do lekcji dostępne były dla nauczycieli w bibliotece.

Informacje w szkolnej gazecie

W okresie przedświątecznym redakcja naszej szkolnej gazety opracowała numer specjalny, w którym zwróciła się z apelem o pomoc dzieciom w Kongo. Przedstawiła najważniejsze informacje dotyczące akcji oraz plan imprez realizowanych w celu pozyskania funduszy na ten cel. Specjalny numer gazety, w okresie przedświątecznym, uczniowie rozprowadzali na terenie Zespołu Szkół, Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Część funduszy zebranych ze sprzedaży przeznaczona była właśnie na ratowanie dzieci w Kongo.

Gazetki ścienne

Innym sposobem informowania były stałe gazetki ścienne na I i II piętrze szkoły. Znajdował się na nich plakat Unicef oraz informacja o akcji przeredagowana tak, aby była jak najbardziej czytelna dla naszych uczniów. Umieściliśmy na niej zdjęcia przedstawiające sytuację rodzin w Kongo, zdjęcia dzieci z podpisami zaczerpniętymi ze scenariusza lekcji „Nie wszystko musze mieć, co chcę”. Przenośną gazetkę na sztaludze mieliśmy przygotowaną dla szkół, w których przeprowadzaliśmy akcję, bądź które gościliśmy podczas imprez przygotowanych w ramach akcji „Na ratunek dzieciom w Kongo”. Przenośna gazetka towarzyszyła nam więc także podczas szkolnych Jasełek w Jarocińskim Ośrodku Kultury, podczas Charytatywnego Balu Przebierańców oraz podczas Międzyszkolnych Warsztatów Plastycznych. W szkole zależało nam, aby uczniowie, nauczyciele, a także osoby odwiedzające naszą placówkę cały czas mieli świadomość tego, że akcja trwa i można jeszcze pomóc. Dlatego przez cały okres trwania akcji również na przenośnych sztalugach umieszczaliśmy plakaty i informacje o bieżących imprezach związanych z akcją „Na ratunek dzieciom w Kongo” oraz o zebranych funduszach ze zrealizowanych imprez.

Informacje na stronie www naszej szkoły

Innym sposobem informowania były apele i artykuły na stronie www naszej szkoły. Znalazły się tam najważniejsze informacje o akcji i program pomocy dzieciom w Kongo opracowany dla naszej szkoły. Strona naszej szkoły powstała w okresie, kiedy trwała akcja, dlatego dużo osób ciekawych jak wygląda strona dowiadywała się równocześnie o akcji.

Informacje w lokalnych mediach na temat akcji

Informację o akcji „Na ratunek dzieciom w Kongo” dostarczyliśmy lokalnym mediom: Gazecie Jarocińskiej, Życiu Jarocina oraz Telewizji Proart. W gazetach pojawiły się artykuły dotyczące akcji, a w wydarzeniach telewizji Proart specjalny materiał na ten temat.

Akcja „Dzieci z Kongo przy wigilijnym stole”

W okresie przedświątecznym zaproponowaliśmy uczniom i nauczycielom wykonanie kartek świątecznych, których dochód byłby przeznaczony na dzieci w Afryce. Każda kartka w szkolnej bibliotece otrzymywała podpis „Całkowity dochód ze sprzedaży kartek zostanie przeznaczony na dzieci w Kongo”. Oprócz kartek sprzedawaliśmy też przygotowane przez uczniów i nauczycieli bombki świąteczne z napisem: UNICEF: Na ratunek dzieciom w Kongo. Bombkę można było przywiesić do stroika na wigilijnym stole lub na choince w domu. Sądziliśmy, że rodziny odwiedzając się w okresie świątecznym, spotykając się przy wigilijnym stole przekażą sobie również informację o tej akcji. Nauczyciele wychowawcy wspólnie z uczniami przekazywali na sprzedaż ozdoby świąteczne oraz stroiki przeznaczone wcześniej na zasilenie swojego klasowego budżetu. Klasa II gimnazjum postanowiła, że w tym roku całkowity koszt ze sprzedaży jemioły przeznaczy dla dzieci w Afryce. Jemiołę, kartki, bombki, stroiki i inne ozdoby uczniowie sprzedawali na terenie szkoły i poza nią w Centrum Pomocy Rodzinie oraz Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej informując o akcji.

Jasełka w Jarocińskim Ośrodku Kultury

W okresie przedświątecznym w Jarocińskim Ośrodku Kultury wystawiliśmy Jasełka szkolne, na które zaprosiliśmy władze miasta, przedstawicieli lokalnej gazety oraz zaprzyjaźnione szkoły. Głównym przesłaniem były słowa „Boże Narodzenie jest wtedy, kiedy pomagasz innym... może być każdego dnia, musisz tylko chcieć.” Główną postacią przedstawienia był biedny, bezdomny i głodny człowiek potrzebujący schronienia i naszej pomocy. Po przedstawieniu i koncercie kolęd ze sceny skierowaliśmy apel do publiczności z prośbą o pomoc dla dzieci z Afryki, przedstawiliśmy trudną sytuację w Kongo, zachęciliśmy do zapoznania się z wystawą zdjęć i gazetką w holu Jarocińskiego Ośrodka Kultury. Dzieci z naszej szkoły sprzedawały jemiołę i kartki świąteczne. Pieniądze zbieraliśmy do specjalnie przygotowanej skarbonki w kształcie choinki UNICEF, przybranej bombkami z widniejącym napisem „Na ratunek dzieciom w Kongo”, która brała udział w szkolnym konkursie na Świąteczne drzewko. Drzewko świąteczne UNICEF „Na ratunek dzieciom w Kongo” publiczność Jarocińskiego Ośrodka Kultury mogła obejrzeć przed przedstawieniem, podczas wystawy prac uczniów.

Lekcje w szkołach „Dzieci z Kongo” „Nie wszystko muszę mieć co chcę”

W styczniu rozpoczęliśmy lekcje w zaprzyjaźnionych szkołach na terenie Gminy i Miasta Jarocin: w Szkole Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 1, Liceum Ogólnokształcącym oraz w Niepublicznym Gimnazjum w Golinie. Wyświetlaliśmy apel Małgorzaty Foremniak i Artura Żmijewskiego, film o Kongo, opowiadaliśmy o trudnej sytuacji dzieci w Kongo. Przekonywaliśmy, że rezygnując już z paczki Chipsów, można uratować życie dziecka w Kongo. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali. Potem jako wyraz akceptacji pomysłu pomocy tym dzieciom, młodsi uczniowie naklejali papierowe dłonie na plakat CHCE POMÓC / NIE CHCĘ POMÓC. Przedstawiciele klas otrzymali od nas przygotowane wcześniej przez nauczycieli medale z adresem strony internetowej UNICEF, a także plakaty informujące o akcji i specjalne skarbonki do zbiórki pieniędzy. Na ręce wychowawców klas złożyliśmy zaproszenia na „Spotkanie z Afryką”. Na spotkaniu tym delegacje uczniów ze wszystkich szkół biorących udział w akcji opowiedzą o przebiegu akcji informacyjno – pomocowej w swoich szkołach.

Bal Przebierańców na cel charytatywny

22 stycznia w naszej szkole odbył się charytatywny Bal Przebierańców, który był przedsięwzięciem wspierającym akcję pomocy dzieciom w Afryce uwrażliwienie uczniów na problemy ich rówieśników w innych krajach, promowanie praw dziecka, wykształcenie odruchu chęci niesienia pomocy. Bilet dla nauczycieli i uczniów kosztował 1 złotych. Całkowity dochód ze sprzedaży biletów na bal oraz losów został przeznaczony właśnie na ten cel. Podczas balu uczniowie naszej szkoły oprócz loterii fantowej mogli uczestniczyć w licznych konkursach: karaoke, króla i królowej balu, tańca na gazecie, tańca z balonami, jedzenia na czas jabłka zawieszonego na nitce, picia na czas napoju przez słomkę.

Międzyszkolne Warsztaty Plastyczne „Pomagamy dzieciom z Kongo”

27 stycznia w naszej szkole odbyły się Międzyszkolne Warsztaty Plastyczne „Pomagamy dzieciom z Kongo”. Uczestniczyli w nich uczniowie z klas I-III, IV-VI naszej szkoły oraz uczniowie z klas integracyjnych Zespołu Szkół nr 5 w Jarocinie. Spotkanie rozpoczęło się wyświetleniem filmu i pogadance o trudnej sytuacji dzieci w Demokratycznej Republice Konga. Uczestnicy warsztatów wysłuchali krótkiego opowiadania pt. „Spotkanie z przyjacielem w Kongo”, które zainspirować miało ich do tworzenia prac. Tematy, spośród których mogli wybierać to: „Spotkanie z przyjacielem w Kongo”, „Jak chciałbyś pomóc, co podarować przyjacielowi w Kongo?”, „Jak wyobrażam sobie życie przyjaciela w Kongo?”, „Portret przyjaciela z Kongo”. Trzydziestu uczestników zmagało się z tematami tworząc swoje prace różnymi technikami plastycznymi. Towarzyszyła im muzyka i słodki poczęstunek. Warsztaty zakończyły się tworzeniem galerii prac. Klasy otrzymały dyplomy i upominki, natomiast każdy uczeń zabrał ze sobą do domu medal, na którym umieściliśmy informację o tematyce warsztatów i adres strony UNICEF. Mamy nadzieje, że w wielu domach wchodząc na stronę UNICEF rodzice odnaleźli również akcję pomocy dzieciom w Kongo, o której słyszały od nas ich dzieci. 10 lutego prace zostały wystawione podczas kolejnej imprezy towarzyszącej akcji „Na ratunek dzieciom w Kongo” - „Spotkania z Afryką”.

„Pchli targ” czyli kiermasz w szkole

11 lutego zorganizowaliśmy również „Pchli targ” w szkole. Zwróciliśmy się do nauczycieli z prośbą, aby robiąc porządki w swoich szafach przynieśli wszystko, co dla nich jest zbędne, a co może być atrakcyjne dla innych, szczególnie naszych uczniów. „Pchli targ” zorganizowaliśmy w szkolnej bibliotece. Cenę danego przedmiotu przeliczyliśmy na liczbę szczepionek lub posiłków terapeutycznych dla dzieci w Kongo.

„Spotkanie z Afryką”- wywiad z zaproszonym gościem

Na zakończenie kampanii Unicef „Na ratunek dzieciom w Kongo” w ZSS w Jarocinie zorganizowano „Spotkanie z Afryką”. Na zaproszenie uczniów i nauczycieli do naszej szkoły 10 lutego przyjechał doktor nauk ekonomicznych Killion Munyama, wykładowca na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Jego ojczysty kraj to Zambia. Poza tym gościliśmy delegacje uczniów z Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie, Szkoły Podstawowej nr 4, Gimnazjum nr 1 oraz Niepublicznego Gimnazjum w Golinie – szkół, których uczniowie uczestniczyli w lekcjach o dzieciach w Kongo oraz przyłączyli się do zbiórki pieniędzy na ten cel. Podczas wyświetlanej prezentacji przybliżono uczniom 10 letniego chłopca z Rwandy Patryka, którego zaadoptowała szkoła. Był też quiz dotyczący sławnych czarnoskórych ludzi ze świata sportu, muzyki, filmu i polityki. Spotkanie uświetniały dźwięki afrykańskich bębnów oraz wystawa prac plastycznych uczniów, którzy 27 stycznia uczestniczyli w warsztatach plastycznych „Pomagamy dzieciom z Kongo”. Głównym punktem „Spotkania z Afryką” był jednak wywiad z zaproszonym gościem. Dr Munyama opowiadał o swojej edukacji, ojczystym kraju – Zambii, rodzinie, afrykańskich zwyczajach... Nie zabrakło zabawnych historii i dowcipów. Potem odpowiadał na pytania uczniów. Jedno z nich dotyczyło umiejętności gry na bębnach conga. W odpowiedzi dr Killion wspólnie z nauczycielem uczącym muzyki w naszej szkole wykonał krótki „koncert”, zakończony aplauzem publiczności. Podczas różnych inicjatyw, działań w szkole i w innych placówkach, Zespół Szkół Specjalnych zebrał na dzieci w Kongo 580 zł 83 gr. Szczepionka przeciwko odrze ratująca życie dziecka kosztuje tylko 50 gr, a posiłek terapeutyczny dla skrajnie niedożywionych dzieci 82 gr.

580 zł 83 gr.

Zebrana kwota jest dla naszej placówki dużym sukcesem. Szkoła gromadzi uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i różnymi niepełnosprawnościami, dlatego tym bardziej cieszy nas zaangażowanie naszych dzieci. Wiele z nich pochodzi z biednych rodzin i domów dziecka. Sami również potrzebują pomocy i otrzymują ją.