Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Zespół Szkół Specjalnych w tym roku również „świeci na niebiesko” dla autyzmu.
„Zaświeć” z nami !!!
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.

Zespół Szkół Specjalnych w Jarocinie w tym roku również „świeci na niebiesko” dla autyzmu.

„Zaświeć” z nami !!!

2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.


31 marca 2015 r. o godz. 10ºº organizujemy marsz dla AUTYZMU. Przejdziemy ulicami Jarocina, z Zespołu Szkół Specjalnych na Rynek, propagując wiedzę na temat problemów autyzmu. Możesz się do nas przyłączyć!!

W temacie autyzmu nie bądź zielony, bądź niebieski i miej wiedzę!

 

A może to AUTYZM ?

Twoje dziecko, a może dziecko znajomych, kolega lub koleżanka dziwnie się zachowują. Mają problemy z nawiązywaniem kontaktu z innymi, nie radzą sobie ze zmianami w swoim otoczeniu, bardzo często reagują lękiem, a nawet krzykiem na nieznane im sytuacje i osoby. Bardzo trudno  im uczestniczyć w zabawach grupowych, różnych uroczystościach szkolnych
i imprezach zespołowych. Sprawiają wrażenie niegrzecznych, nie panują nad swoimi reakcjami
i zachowaniem. W czasie wolnym w domu lub w szkole, np. podczas przerw, często kręcą się
w kółko (wirują), zatykają uszy lub głośno krzyczą, uderzają z dużą siłą w różne przedmioty, powtarzają zasłyszane słowa, uciekają przed innymi, nie lubią dotyku.

 To może być AUTYZM.

Co  powinniśmy wiedzieć na temat AUTYZMU ?

Autyzm jest niepełnosprawnością. Nie można go wyleczyć. Dotyka całości funkcjonowania organizmu. Osoba z autyzmem przez całe swoje życie będzie borykała się z jego skutkami. Najwięcej problemów będzie miała z nawiązywaniem prawidłowych relacji z innymi ludźmi, z panowaniem nad swoim zachowaniem i przyswojeniem różnych dopływających z otoczenia bodźców.

W stosunku do osób autystycznych musimy zachować  szczególną wyrozumiałość, szacunek i życzliwość. Nie  śmiejmy się z ich dziwnego zachowania, nie komentujmy głośnego płaczu i innych reakcji. Pamiętamy, że te osoby widzą, słyszą i czują inaczej. Bardzo często zapach, dźwięk, dotyk powodują u nich nawet ból, dlatego krzyczą lub uciekają.

Nie ma leku na autyzm. Osoby nim dotknięte potrafią się uczyć. Dzięki ciężkiej i systematycznej pracy są w stanie panować nad wieloma swoimi zachowaniami. Wymagają jednak ze strony społeczeństwa akceptacji ich niepełnosprawności, stworzenia odpowiednich warunków do życia i rozwijania, czasami bardzo szerokich, uzdolnień i możliwości.

Osoby autystyczne dużo lepiej czują się w znanym im i przewidywalnym otoczeniu,  gdy mają wytyczone wyraźne, zrozumiałe zasady, a ludzie wokół nich są życzliwi, rozumieją i znają ich potrzeby.

Starajmy się wszyscy, na miarę naszych możliwości, stworzyć dzieciom i osobom dorosłym z autyzmem jak najlepsze warunki edukacji i pracy. To przede wszystkim od nas zależy jakość ich życia.