Podsumowanie akcji Autyzm 2017-04-24

Podsumowanie akcji Autyzm 2017-04-24

Autyzm u każdej osoby objawia się trochę inaczej, dwie osoby z taką samą diagnozą mogą mieć bardzo różne zachowania i możliwości. Dlatego mówimy o spektrum zaburzeń – od łagodnych objawów do takich, które bardzo wpływają na wszystkie sfery życia.

Autyzm nie jest chorobą, ale innym sposobem postrzegania świata i myślenia.

Akcja „Autyzm – poznać, zrozumieć, pomóc” trwała od 22 marca do 25 kwietnia. Miała ona na celu wzbudzenie większej świadomości autyzmu wśród naszego lokalnego społeczeństwa.

Pierwszym punktem akcji były lekcje pokazowe na temat autyzmu prowadzone w różnych szkołach naszego powiatu. Celem lekcji było przekazanie uczniom wiedzy na temat tego co to jest autyzm, jaka jest jego geneza, pokazanie na przykładzie filmów sylwetek osób z autyzmem oraz przygotowanie do spotkania z tymi osobami. Lekcje pokazowe prowadziło 6 nauczycielek: Marta Seifert-Bandosz, Katarzyna Skupin, Beata Figaj-Skałabania, Elżbieta Szymankiewicz, Katarzyna Masłowska oraz Julia Jelak. Zostały one przeprowadzone w następujących szkołach: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2, Zespół Szkół Społecznych, Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, Gimnazjum nr 1 w Jarocinie, Gimnazjum nr 5 w Jarocinie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jarocinie oraz Zespół Szkół w Potarzycy.

Drugim punktem akcji było wyjście na rynek, które odbyło się 31 marca. Uczniowie z autyzmem, wraz z opiekunami – Katarzyną Masłowska i Beatą Figaj-Skałbanią osobiście zapraszali mieszkańców Jarocina na marsz dla Autyzmu. Opiekunom pomagał również Sławomir Zaworski. Rozdawali także ulotki z symptomami autyzmu oraz lizaki.

Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, tego dnia wraz z innymi budynkami na całym świecie budynek naszej szkoły oraz jarociński Ratusz rozświetliły się na niebiesko na znak solidarności z osobami z autyzmem. Dodatkowo w oknach naszej szkoły pojawiły się zdjęcia osób znanych i lubiany ze świata telewizji oraz lokalni przedstawiciele władz i nie tylko, którzy Nas wspierają i pomagają.

Kulminacyjnym momentem akcji był „Marsz dla autyzmu”, który odbył się w poniedziałek 3 kwietnia. W marszu wzięli udział wszyscy nauczyciele i uczniowie naszej szkoły oraz zaproszeni goście: Starosta jarociński Teodor Grobelny, Wicestarosta Mirosław Drzazga, rodzice uczniów z autyzmem, przedstawiciele szkół w których odbyły się lekcje pokazowe, Zespół Szkół w Rusku oraz Przedszkole „Marcinek”. Uczestnicy marszu mieli na sobie niebieski elementy ubioru, niebieskie balony oraz własnoręcznie wykonane transparenty. Podczas marszu  można było usłyszeć różne hasła związane z autyzmem. Marsz przeszedł ulicami: Szubianki, Kościuszki, Al. Niepodległości do Rynku gdzie  uczniowie ustawili się w napis „Autyzm”. Zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie. Następnie w drodze powrotnej uczestniczy przeszli ulicami Wrocławska, Węglowa i Szubianki.

Ostatnim punktem akcji był apel podsumowujący, który odbył się 25 kwietnia w Zespole Szkół Specjalnych. Podczas apelu uczniowie naszej szkoły, nauczyciele, rodzice dzieci z autyzmem, Dyrekcja oraz zaproszony gość pan Wicestarosta Mirosław Drzazga mogli usłyszeć wiersz „Autyzm”, którego autorką jest jedna z naszych nauczycielek – Regina Gruchalska. Podczas apelu został pokazany także film, którego bohaterami byli nasi uczniowie z autyzmem. Pokazano, także zdjęcia z lekcji pokazowych oraz z wyjścia na rynek. Uczestnicy mogli także podziwiać zdjęcia naszej szkoły oraz ratusza, które 2 kwietnia rozświetliły się na niebiesko. Został także pokazany krótki film z marszu, na którym uczniowie mogli podziwiać siebie. Na zakończenie apelu, został pokazany film na którym znane i lubiane osoby, także wspierają naszą akcję. Po apelu odbył się poczęstunek dla rodziców dzieci z autyzmem, Dyrekcji, Pana Mirosława Drzazgi oraz nauczycieli uczących w oddziałach dla dzieci z autyzmem. Na tym spotkaniu podczas rozmowy rodzice mogli podzielić się swoimi uwagami co do organizacji akcji oraz podzielić swoim doświadczeniem z innymi rodzicami.  

Dodatkowo nawiązano współpracę z lokalną Gazetą Jarocińską oraz portalem jarocińska.pl, która na bieżąco relacjonowała wszystkie działania związane z akcją. Na zakończenie ukazał się artykuł podsumowujący akcję.

Ponadto dzięki zaangażowaniu nauczycieli: Beaty Wieczorek, Marty Seifert- Bandosz, Katarzyny Skupin, Elżbiety Szymankiewicz i Moniki Kaczmarek uchwycono na zdjęciach znane i lubiane osoby z świata telewizji i lokalnego środowiska, którzy Nas wspierają i pomagają. Ich sylwetki były wystawione w oknach szkoły 2 kwietnia, a także został wykonany film, który przedstawiono na  podsumowanie akcji.

W akcji „Autyzm – Poznań, zrozumieć, pomóc” wzięli udział następujący nauczyciele: Marta Seifert – Bandosz, Katarzyna Skupin, Beata Figaj-Skałbania, Katarzyna Masłowska, Elżbieta Szymankiewicz, Julia Jelak, Monika Kaczmarek, Beata Wieczorek, Katarzyna Kaźmierczak, Izabela Zaworska, Dominika Gancarz-Nyczkę, Agata Klimaszewska, Regina Gruchalska.