II Międzyszkolne Warsztaty Dnia Bezpiecznego Internetu 2016-02-12

II Międzyszkolne Warsztaty Dnia Bezpiecznego Internetu 2016-02-12

12 lutego nauczyciele informatyki: Michał Kuropaczewski i Agnieszka Kubiak zorganizowali II Międzyszkolne Warsztaty Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku gościliśmy uczniów z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Witaszycach oraz z Gimnazjum im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarocinie.

Zaproszeni uczniowie zaprezentowali zasady korzystania z bezpiecznych stron internetowych oraz sposobów zabezpieczenia się przed wirusami, atakami hakerskimi, niepożądanym pobieraniem płatnych aplikacji (Gimnazjum w Jarocinie) oraz film nagrany z własnym udziałem przez uczniów z Gimnazjum im. Zjednoczonej Europy w Witaszycach na temat niebezpiecznych i ryzykownych zachowań na portalach społecznościowych i czatach.

Następnie w części warsztatowej przygotowanej przez nauczycieli ZSS w Jarocinie wyjaśnione zostało pojęcie seksualizacji i sekstingu na podstawie dwóch filmów pt. HISTORIA JULKI i HISTORIA MATEUSZA.

Przeprowadzona została dyskusja na temat pożądanych i niepożądanych zachowań na portalach społecznościowych połączona z ćwiczeniami pisemnymi oraz przestrogami dla młodych ludzi.

Omówiono zachowania krzywdzące inne osoby oraz wspólne zastanowiono się na temat sposobów wyjścia z trudnych sytuacji, powodów zaistnienia takich zachowań i sposobów nawiązywania właściwych relacji między chłopcami a dziewczętami.

W dalszej części warsztatów miały miejsce poczęstunek kawowy oraz słodycze z piekarni WOSIŃSKI, rozwiązanie krzyżówki podsumowującej zajęcia oraz wręczenie dyplomów i nagród przez Dyrektora ZSS im. UNICEF.

Celami spotkania były w szczególności:

-integracja uczniów szkoły specjalnej z uczniami z gimnazjów „masowych”;

-nabycie wiedzy nt. bezpiecznych i wolnych od ryzyka zachowań w internecie;

-zdobycie umiejętności zgłaszania nadużyć w internecie, na portalu społecznościowym,

-rozszerzenie swoich zainteresowań, wiedzy nt. nowoczesnej technologii informacyjnej;

-pozyskanie informacji nt. seksualizacji i sekstingu;

-zdobycie umiejętności, informacji nt. sposobów okazywania uczuć drugiej osobie;

-nabycie wiedzy nt. ryzyka związanego z publikowaniem „odważnych zdjęć” w internecie,

-unikanie sytuacji ryzykownych, nieangażowanie się w „hejtowanie” zdjęć, postów i filmów swoich rówieśników,

-nabycie wiedzy nt. sposobów radzenia sobie w przypadku zetknięcia się z krzywdzącą sytuacją w internecie w stosunku do swojej osoby jak i swoich kolegów/koleżanek

Na podkreślenie zasługuje fakt ogromnego zainteresowania warsztatami, które podejmują aktualne i bardzo ważne problemy, a ich kontynuację popierają zarówno uczniowie jak i organizatorzy i Dyrekcja szkoły. Do kolejnego spotkania dojdzie zatem na pewno za rok.

Wielkim wsparciem dla uczestników i miłą niespodzianką były ciepłe drożdżówki w ogromnej ilości przygotowane przez przyjaciela szkoły-STANISŁAWA WOSIŃSKIEGO, właściciela piekarni-cukierni Wosiński S.

W warsztatach uczestniczyli oprócz zaproszonych gości uczniowie klas I-III gimnazjum „L” oraz klas PP.