Wszystkie kolory świata

Ogólnopolski projekt edukacyjny UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”

Realizację projektu edukacyjnego UNICEF „Wszystkie kolory świata” rozpoczęliśmy od apelu. W listopadzie 2011 roku zapoznaliśmy uczniów i nauczycieli z zadaniami projektu i regulaminem konkursu na najciekawszą laleczkę – reprezentantkę dowolnego kraju na świecie.

Na kolejnym spotkaniu nauczyciele – wychowawcy prezentowali przygotowane przez ich klasy lalki. W szkole odbyło się głosowanie, w którym największą liczbę głosów zebrała lalka Hinuska – Amolika i to ona reprezentowała naszą szkołę w konkursie. Podczas trwania konkursu Amolika – reprezentantka Indii odwiedzała z nami zaprzyjaźnione szkoły. „Prosiła” o pomoc w głosowaniu i jednocześnie informowała o sytuacji dzieci w Indiach i w Sierra Leone.

20 stycznia 2012 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie odbył się Charytatywny Bal Przebierańców. Dzieci i młodzież bawili się wspólnie przy dźwiękach wesołej muzyki – również piosenek z repertuaru Majki Jeżowskiej. W trakcie trwania balu uczniowie przy dźwiękach piosenki „Jedzie pociąg z daleka…” „podróżowali” po całym świecie. Na poszczególnych stacjach – krajach i kontynentach, brali udział w konkursach. Największym zainteresowaniem cieszyły się te związane z jedzeniem np. ryżu w Chinach pałeczkami, makaronu we Włoszech, francuskich ciastek we Francji i rozbijanie rożka ze słodyczami – piniaty- w Meksyku. Każdy z uczestników balu otrzymał kotylion i szukał swojej pary. Chętni uczniowie mogli pomalować twarze w bajkowe kolory i wzory. Zwycięzcy wszystkich konkursów zostali nagrodzeni. Szczególne wyróżnienia otrzymali uczestnicy balu, którzy zaprezentowali stroje z różnych stron świata. Atrakcją była także loteria fantowa, z której dochód przekazano na konto UNICEF dla dzieci z Sierra Leone. Wykonane przez nauczycieli i uczniów naszej szkoły lalki cały czas towarzyszyły nam podczas balu. Dorośli jego uczestnicy mieli okazję wesprzeć finansowo wybraną przez siebie lalkę.

W okresie przedświątecznym odbył się również kiermasz świąteczny, na którym sprzedawaliśmy symboliczne drzewka świąteczne przyozdobione błękitnymi bombkami z napisem UNICEF. Dochód z ich sprzedaży również został przeznaczony dla dzieci z Sierra Leone. Łączna kwota zebrana podczas realizacji tego projektu wynosiła 200 zł.