Gwiazdka dla Afryki

Gwiazdka dla Afryki

Od połowy listopada 2013 r. do końca lutego 2014 r. w Zespole Szkół Specjalnych w Jarocinie realizowano zadania w ramach projektu UNICEF „Gwiazdka dla Afryki”.

13 grudnia 2013 r. zorganizowano w szkole apel, którego celem było zapoznanie uczniów z sytuacją w krajach rozwijających się, kształtowanie postawy zaangażowania społecznego oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone w Afryce. Podczas spotkania uczniowie obejrzeli filmy o Sierra Leone i jego mieszkańcach. Szukali państwa na mapie, odpowiadali na pytania dotyczące warunków życia, zastanawiali się o jakim prezencie pod choinkę marzą dzieci z Sierra Leone. Wszyscy uczniowie mogli tego dnia ubrać czerwoną czapkę, zostać Świętym Mikołajem i ofiarować dzieciom w Afryce niezwykły prezent: szczepionkę ratującą im życie. Spotkanie zakończyło się wspólnym ubieraniem choinki w symboliczne strzykawki i zbiórką pieniędzy. Choinka oraz tablica informacyjna dotycząca prowadzonej w szkole akcji UNICEF wystawiona została w holu szkoły na I piętrze.

W okresie przedświątecznym uczniowie pod opieką nauczycieli przygotowywali upominki, które zostały wycenione i wystawione w gablocie szkolnej. Ze sprzedaży tych przedmiotów oraz dobrowolnych darowizn zebrano kwotę 225 zł 40 gr.

30 stycznia 2014 r. zorganizowano dla wszystkich uczniów ZSS w Jarocinie bal przebierańców. Podczas wspólnej zabawy organizatorzy przypomnieli o szczepionkach przeciwko odrze, gruźlicy i polio ratujących życie afrykańskim dzieciom. Symboliczną złotówkę uczniowie mogli wymienić na dowolny upominek w „Sklepiku UNICEF” czynnym podczas balu. Przed zakończeniem zabawy organizatorzy podziękowali za darowizny i poinformowali o zebranej kwocie – 117 zł 34 gr. Łącznie podczas akcji „Gwiazdka dla Afryki” zebrano 372 zł 74 gr. Informację o zakończonej akcji i zebranej kwocie wraz ze zdjęciami umieszczono w holu szkoły.